OBCHODY DNIA POSTACI Z BAJEK

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (!901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.

W obchodach tego święta w naszej szkole uczestniczyły dzieci wszystkich klas młodszych, począwszy od pięciolatków. Każde spotkanie rozpoczynało się od opowieści baśni lub legendy przedstawianych przez zwycięzców konkursu bibliotecznego pod takim hasłem. Dzieciom z oddziału pięciolatków Kamil Wojciechowski z klasy 4 opowiedział baśń o Jasiu i magicznej fasoli. Uczniom z oddziału sześciolatków  opowiadały dwie uczennice: Marysia Matysiak z klasy 5 – baśń o Kopciuszku i Zuzia Hemmerling z klasy 6 - baśń o Calineczce. Na uczniów klasy 1 oczekiwały Zosia Matysiak z klasy 8 a i Filip Pietrzykowski z klasy 6, by opowiedzieć baśń o Królewnie Śnieżce i legendę o Smoku Wawelskim. Uczniowie klasy 2 mogli wysłuchać opowieści: Nikoli Niedzielskiej z klasy 5 o Jasiu i Małgosi oraz Julki Czajki uczennicy klasy 5 o Czerwonym Kapturku. Uczniowie klasy 3 a wysłuchali legendy o Białym Orle przedstawionej przez Alana Tomowiaka z klasy 5, baśni o Królewnie Snieżce w wykonaniu Oli Pietrzykowskiej z klasy 2 i baśni o Brzydkim Kaczątku opowiedzianej przez Teresę Kozłowską z klasy 8 a, a uczniowie klasy 3 b – również legendy o Białym Orle, ale przedstawionej przez Jakuba Musielaka z klasy 3 a i baśni o Jasiu i magicznej fasoli opowiedzianej przez Kamila Wojciechowskiego.

GRATULUJEMY wszystkim występującym! Musieli zmagać się z emocjami i tremą, ale poradzili sobie i otrzymali duże brawa.

Druga część spotkań przeznaczona była na zabawy związane tematycznie z baśniami i legendami. Dzieci rozpoznawały tytuły baśni, poprawiały błędne tytuły, odgadywały zagadki, uczyły się właściwego zachowania, rymowały wyrazy, brały udział w zabawach ruchowych.

Było dużo śmiechu i radości. A o to przecież chodziło, bo baśnie zawsze kojarzą się ze szczęśliwym dzieciństwem.

Ewa Dąbrowska