Światowy Dzień Poezji

„Żyjemy dla poezji, piękna, miłości”. Dziś Światowy Dzień Poezji.

Od 1999 roku 21 marca oznacza nie tylko nadejście kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Poezji. Ustanowione przez UNESCO święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Świętujmy zatem. I doceniajmy.

Główne uroczystości święta odbywają się w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Światowy Dzień Poezji obchodzić możemy jednak wszędzie, a hołd poetyckiej twórczości złożyć może każdy. Bo i taki cel przyświecał pomysłodawcom. Cytując Irinę Bokovą, Dyrektor Generalną UNESCO:

„Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny.”

W naszej szkole nie zabrakło atrakcji z tej okazji.

Uczniowie mogli wysłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu m.in.:  Sanah, Marka Grechuty, Czesława Niemena.

Dzieci klas: I-III wzięły udział w konkursie plastycznym pt.: „Poezja pędzlem malowana”. Ich zadaniem  było przedstawienie wiersza lub jego fragmentu za pomocą obrazu malowanego farbami. W bibliotece można podziwiać działa.

Starsi uczniowie z okazji Dnia Poezji tworzyli wiersze i  rymowanki. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzcę.