Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i baśni oraz ich twórców, ale i wartości edukacyjnych. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek najmłodsze dzieci z naszej szkoły wzięły udział w zajęciach  bibliotecznych, których tematem przewodnim była baśń pt.: „Czerwony Kapturek”. Dzieci doskonale znały historię małej, ufnej dziewczynki, dzięki czemu przygotowane zadania wykonywały z  lekkością i radością. Zajęcia były podzielone na dwie części: pierwsza  odbyła się w Sali każdej z grup, a druga w bibliotece szkolnej.

Baśń „Czerwony Kapturek” jest przykładem tak zwanej baśni ostrzegawczej, która pokazuje skutki nieodpowiedniego zachowania. Naiwna i niesłuchająca przestróg matki dziewczynka dostaje nauczkę. Już nigdy nie będzie zbaczać ze ścieżki i rozmawiać z nieznajomymi. Baśń mówi więc o tym, że należy słuchać dorosłych, gdyż jeśli czegoś nam zabraniają, to wiedzą, dlaczego to robią.