Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Tego dnia po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu.

7 listopada 2022r. społeczność naszej Szkoły świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości. Akademia przygotowana pod kierunkiem p. K. Urbańczak, przypomniała zarówno ciężkie czasy, jak i rozbudziła w odbiorcach wiele refleksji. Program słowno - muzyczny wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty nie tylko trzech rozbiorów, ale również powstań narodowych z ogromnym zaangażowaniem ich uczestników. Uczniowie klasy VI recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki  walczących                                        o niepodległość.

Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym codziennym życiu, musimy chociaż na moment zatrzymać się,                           by wspomnieć naszych dziadków i pradziadków walczących o wolny kraj.

Dlatego też delegacja naszych uczniów złożyła kwiaty przy kościele parafialnym w Pawłowicach pod pomnikiem tych,                   którzy poświęcili dla nas życie.

11 listopada to dzień historii i patriotyzmu, a udział w obchodach Święta Niepodległości to wyraz pamięci                                          o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Święto Niepodległości przypomina nam wszystkim, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane                   na zawsze, a naszym obowiązkiem jest dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Kinga Urbańczak