Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

CZYTAMY DLA POKOJU – SPOTKANIE Z POEZJĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

27 października w bibliotece szkolnej odbyło się  spotkani pod tytułem „Czytanie dla pokoju”.

Literatura odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu postaw tolerancji i empatii oraz docenianiu wagi rozwiązywania konfliktów drogą dialogu. Czytając książki o antywojennym wydźwięku, niesiemy przesłanie, że wojna jest złem. Chcemy sami być o tym przekonani i przekonywać o tym innych.  Z drugiej strony, już samo spotkanie dla czytania powinno nieść radość, przyjemność i pozytywne relacje z drugim człowiekiem.

Na spotkanie przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Słuchaliśmy wierszy, prozy i piosenek – wszystkie były piękne, mądre i przekazywały uniwersalne wartości.

Pamiętaliśmy również, że w tym roku przypada dwudziesta rocznica przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Chcąc to zaakcentować, posłuchaliśmy między innymi wierszy naszej Noblistki.

Jako pierwsza wystąpi Zuzia Hemmerling i przeczytała wiersz właśnie Wisławy Szymborskiej pod tytułem „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Ojczyznę trzeba kochać, by mieć korzenie, bo to nadaje sens naszemu życiu.

Laura Maśląka przeczytała wiersz pod tytułem „Śpiew o ziemi ojczystej”, który uczył nas patriotyzmu poprzez dostrzeganie piękna otaczającego nas świata.

Wolność to życie zgodnie ze swą wolą. Pozbawienie ludzi wolności niesie cierpienie i smutek.

Posłuchaliśmy więc wierszy o tak cennym darze, jaką jest wolność.

Jako pierwsza wiersz Anny Bednarek „Wolność” przeczytała Patrycja Kowalska.

Później Lena Ciesielska przeczytała wiersz Zbigniewa Herberta „Modlitwa ludzi wolnych”, który uczy nas, że musimy odważnie bronić wartości.

Marysia Matysiak i Nikola Niedzielska  zaśpiewały o wolności. To piosenka zespołu Chłopcy z Placu Broni pod tytułem „Wolność”.

Oskar Bela przeczytał wiersz o tym, jakie to wspaniałe uczucie jest być wolnym. Nie doceniamy tego, a wiele narodów cierpi z powodu braku wolności.

Julka Czajka przypomniała słowa, które znamy, ale często i nich zapominamy: „Zgoda buduje”. Taki był tytuł przeczytanego wiersza.

Dążenie do wolności znamy z mitologii. Wszyscy pamiętamy Dedala i Ikara oraz przestrogi, które są tak ważne. Posłuchaliśmy Wiktora Jankowiaka, który przeczytał tekst pod tytułem „Ludzie przestworzy”.

Skrzydła dały wolność, wolność dodaje skrzydeł. Wysłuchaliśmy wiersza o wolności właśnie jako siły w dążeniach i spełnianiu marzeń. Wiersz przeczytała Nikola Niedzielska.

Miłość do ojczyzny to także poszanowanie życia i przyrody oraz piękna, jakie niosą człowiekowi.

Oddaliśmy więc szacunek przyrodzie, wykorzystując jej dary do zajęć. Listki rozmarynu to jeden z piękniejszych symboli przyjaźni. W starożytności bukiecik rozmarynu wręczany przyjacielowi był najlepszym dowodem wierności, lojalności i trwałości uczucia. Zamiast kłótni – bukiecik rozmarynu.

Wszyscy bardzo chętnie wykonali bukieciki z różnych kwiatków, ale w każdym pojawiła się gałązka rozmarynu. Następnie bukieciki zostały zabrane do domu, by wręczyć je ważnym dla każdego osobom.

Filip Pietrzykowski przeczytał wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem  „Nic dwa razy się nie zdarza”, który uczy nas, że los człowieka jest niepowtarzalny. Mamy żyć
z poszanowaniem do świata, bo każda chwila jest bezcenna.

Następnie wysłuchaliśmy piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” w wykonaniu Laury Maśląki. Zapamiętaliśmy przesłanie, że człowiek i przyroda są nierozłączni.

Słuchając wiersza Antoniego Słonimskiego  pod tytułem „Podziękowanie”, uświadomiliśmy sobie, jakie piękno nas otacza, pod warunkiem, że umiemy je dostrzec. Jak dobrze że żyjemy w takim czasie, że w spokoju możemy spacerować i cieszyć oczy krajobrazami. Wiersz przeczytała  Martyna Wróblewska.

Życie to nieustanna wędrówka. Nowe dni, nowe cele, przyjaźnie, role… Dobrze mieć bagaż wartości, którymi możemy się kierować. Posłuchaliśmy wiersza Danuty Wawiłow pod tytułem „Wędrówka”, który przeczytał Jakub Rosik .

Każda wojna niesie chaos i zniszczenia. Gdy się kończy trzeba, po niej posprzątać. Czy to uchroni przed następną wojną? Wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem „Koniec i początek” przeczytała Jadzia Matysiak.

Była też niespodzianka. Wysłuchaliśmy bajki Adama Mickiewicza „Przyjaciele” w wykonaniu uczennicy naszej szkoły Karoliny i ucznia naszej szkoły Włada - oboje z Ukrainy. Słuchając, przenieśliśmy się w dawne mickiewiczowskie czasy.

Na zakończenie części literackiej zaśpiewaliśmy razem piosenkę „Dłonie” Majki Jeżowskiej w wykonaniu Julii Jagielskiej i Zosi Pawłowskiej.

Spotkanie pięknie prowadziła Kasia Mania. W przygotowaniu poczęstunku pomagały Małgosia Rozwalka, Martyna Wróblewska, Jadzia Matysiak, Lena Lutowicz i Emilia Pawłowska z klasy 7 oraz Julia Adamczak, Lilka Białek i Ewelina Józefiak z klasy 8a.

Dziękujemy za przybycie!