Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

„Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Przygotowany został z myślą o dzieciach, od niemowląt do pierwszoklasistów, w celu wyrobienia nawyków czytelniczych i rozbudzenia miłości do książek. Akcja trwa już od kilku lat.

W tym roku nasi uczniowie rozpoczynający edukację w szkole podstawowej i stawiający pierwsze kroki w nauce czytania również wzięli udział w projekcie. Za sprawą przygotowanej  specjalnie dla nich książki zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Uczniowie otrzymują książkę pt. „Pierwsze abecadło” antologię tekstów znanych polskich autorów. Rodzice otrzymują broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wprowadzać dziecko do świata literatury.

Ładna książka, ładny projekt, a więc ładnie należało to spotkanie przeprowadzić. Odbyło się to przy wykorzystaniu wiersza Doroty Gellner „Bajkowa zgadywanka”. Każde dziecko odpowiadało na zagadkę, a wiedzę czerpało ze znanych baśni i bajeczek. Kto wykazał się wiedzą, wsiadał do „karety”, która symbolizowała rozpoczęcie podróży po świecie ukazanym w książkach dla dzieci.

Książeczki bardzo dzieciom się podobały! Tylko czytać.