Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.                           W miniony poniedziałek, przystąpiliśmy do udziału w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, organizowanych przez UNICEF Polska. W związku z tym w szkole dominował kolor niebieski, który był przejawem naszego zaangażowania w obchody uchwalenia Konwencji.

Konwencja o prawach dziecka wyjaśnia kim są dzieci, jakie mają prawa i jakie obowiązki rządzący mają wobec nich.  W  klasach IV – VIII  uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat przysługujących im praw, obejrzeć film czy przeprowadzić quiz. Nie zabrakło dynamicznej dyskusji, merytorycznej argumentacji oraz konstruktywnych wniosków.

Dla klas I – III zostały przygotowane zawody sportowe we współpracy z p. Waldemarem Jarusem. Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem               z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Sport wspaniale łączy ludzi,                       a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – „drużyna praw dziecka”!

W oddziałach przedszkolnych we współpracy z p. Karoliną Majchrzak i p. Karoliną Dworniczak został zorganizowany niebieski marsz przedszkolaków, którzy podczas spaceru nieśli niebieskie balony, została wyświetlona animacja dla najmłodszych o tematyce praw dziecka oraz na zajęciach                              z dziećmi Panie wykorzystały karty pracy oraz kolorowanki o danej tematyce.

Do akcji włączyli się również uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej pod opieką p. Anny Andrzejewskiej powstał mural na  ścianie  – przy wykorzystaniu materiałów plastycznych.

Był to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Film z Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Katarzyna Marciniak, Michalina Radzimska